ورود / ثبت نام

مدالیون ( سکه یادبود) حکیم عمر خیام

  • چهارشنبه 18 فروردین 1400 | 12:44
  • مدالیون ( سکه یادبود) حکیم عمر خیام
    2 از 5 بوسیله 2 رای
    |

خانه سکه ایران قصد دارد تا با تولید یادبودهایی به مناسبت بزرگداشت و گرامی داشت بزرگان و مشاهیر ادبی، علمی، فرهنگی و هنری ایران، در عرصۀ جهانی مشاهیر نامدار و بلندآوازۀ ایرانی را معرفی نماید و در راستای اشاعه و شناساندن فرهنگ و هنر غنی ایران زمین به جهانیان بکوشد، لذا به مناسبت 28 اردیبهشت ماه، بزرگداشت حکیم عمر خیام، یادبود این فیلسوف، ریاضی‌دان، ستاره‌شناس و رباعی سرای مشهور ایرانی را تولید نموده است.

تیراژ این یادبود گرانبها و ارزشمند به مناسبت نهصد و شصت و نهمین سال تولد خیام، به تعداد 969 عدد است و شامل دو پک کامل کتابچه از جنس بایمتال (طلا و نقره) و نقره می باشد.

  سکه یادبود حکیم عمر خیام

برروی یادبود خیام، پرتره حکیم عمر خیام می باشد که از کار مرحوم استاد صدیقی که پرتره های مشاهیر برجستۀ ایرانی نظیر تندیس فردوسی در میدان فردوسی، تندیس خیام در پارک لاله تهران، تندیس نادرشاه افشار در آرامگاه نادرشاه در مشهد و طرح چهره ابوعلی سینا را کار کرده است، الهام گرفته شده است و در کناره های یادبود نوشته فارسی و انگلیسی حکیم عمر خیام، شاعر، منجم و ریاضی دان آورده شده است.

پشت یادبود خیام، مرکز آن پلانی از آرامگاه حکیم عمر خیام واقع در باغی در حومۀ شهر نیشابور که نمونۀ برجستۀ معماری نوین ایرانی و کار استاد هوشنگ سیحون می باشد، آمده است.

 

  سکه یادبود حکیم عمر خیام

در یادبود خیام، به چهار جنبه از زندگی حکیم عمر خیام اشاره شده است. یک بخش یادبود به عنوان « خیام شاعر » درباره ادبیات و اشعار خیام می باشد که بیت مشهور وی دریاب دمی که با طرب میگذرد آمده است. اوج شناخت جهان از خیام را می‌توان پس از ترجمه اشعار وی به وسیله ادوارد فیتزجرالد دانست، تأثیرات خیام بر ادبیات غرب از مارک تواین تا تی. اس. الیوت او را به نماد فلسفه شرق و شاعر محبوب روشنفکران جهان تبدیل کرده ‌است. ربع دیگر آن اختصاص دارد به « خیام منجم » که بخشی از نقش برجسته اسطرلاب آورده شده است. یکی از برجسته‌ترین کارهای خیام یا شگفتی های او را می‌توان اصلاح گاهشماری ایران در نجوم دانست. وی بدین منظور مدار گردش کرۀ زمین به دور خورشید را تا ۱۶ رقم اعشار محاسبه نمود. اصلاح در ۲۵ فروردین ۴۵۸ هجری خورشیدی (۳ رمضان ۴۷۱ هجری قمری) انجام شد. قسمت دیگر به « خیام ریاضی دان » تعلق دارد که درباره ریاضیات، نمودار و فرمول مشهور وی می باشد. نقش خیام در حل معادلات درجه‌سوم و مطالعاتش دربارۀ اصل پنجم اقلیدس نام او را به عنوان ریاضی‌دانی برجسته در تاریخ علم ثبت کرده‌است. بخش دیگر به « خیام موسیقی دان » اختصاص داده شده است که نت های موسیقی آمده است. خیام به تحلیل ریاضی موسیقی نیز پرداخته ‌است و در القول علی اجناس التی بالاربعاء مسئلۀ تقسیم یک چهارم را به سه فاصله مربوط به مایه‌های بی‌نیم‌پرده، با نیم‌پردۀ بالارونده و یک چهارم پرده را شرح می‌دهد و در حاشیه یادبود نیز « صور فلکی » آورده شده است.

این اثر ماندگار و جاودانه جهت حفظ، پاسداشت و اعتلای فرهنگ و هنر ایرانی به ملت بزرگ و شریف ایران و همچنین به جهانیان تقدیم می گردد.

 

  • 556 |


  -     شش   =   چهار  


صنایع دستی پرنیا